کم خونی در سالمندان ، باید مورد توجه قرار بگیرد و درمان شود. این مشکل می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها در سالمندان شود.

فقر آهن در سالمندان

فقر آهن یا کم خونی در دوره سالمندی به دلیل برخی از بیماری ها یا خونریزی ها ، ایجاد می شود. البته در صورتی که فرد این مشکل را در جوانی داشته و آن را درمان نکرده است ، در سالمندی این مشکل گریبان گیر او خواهد بود. فقر آهن از متداول ترین نوع کم خونی می باشد. از نشانه های کمبود آهن در افراد مسن ، خستگی مزمن است. این تنها یکی از نشانه های کمبود آهن است و کمبود آهن نشانه های بسیار زیادی دارد.

 

علائم کم خونی در سالمندان

در مراقبت از سالمند باید به نشانه های کم خونی در آنها ، توجه داشته باشید تا با درمان سریع آنها از بوجود آمدن مشکلات دیگر جلوگیری کنید. شایع ترین نشانه های کم خونی ، موارد زیر می باشند.

عفونت های مکرر در نواحی مختلف بدن

افزایش ضربان قلب

سخت بلعیدن غذا

ناخن های حساس و شکننده

درد در ناحیه قفس سینه ، سر گیجه ، سردرد و حس سبک بودن سر

بی اشتهایی شدید به دلیل کم خونی در سالمندان

رنگ پریدگی صورت ، تغییر رنگ لثه ها

تمایل به خوردن خوراکی های غیرعادی مانند یخ ، خاک و …

تنگی نفس در حین فعالیت های فیزیکی

احساس خواب آلودگی ، افزایش حس تحریک پذیری ، اختلال حواس ، کاهش قدرت یادگیری

یخ کردن دست و پاهای سالمند

 

دلایل کم خونی در سالمندان چیست ؟

اصلی ترین دلایل کم خونی در افراد مسن ، موارد زیر می باشند.

 

کمبود آهن در رژیم غذایی

در نگهداری از سالمند باید به برنامه غذایی او توجه زیادی داشته باشید. رژیم غذایی سالمند باید دارای آهن کافی باشد. گوشت ، عدس ، نخود ، لوبیا سفید ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی ، شکلات تلخ ، اسفناج ، بروکلی ، اسفناج و … دارای آهن می باشند. ویتامین سی به جذب آهن کمک می کند ، بنابراین باید ویتامین سی در برنامه غذایی سالمند گنجانده شود.

 

از دست رفتن خون به دلایل گوناگون

یکی دیگر از دلایل کم خونی در سالمندان ، از دست دادن خون می باشد. تصادفات ، بریدگی ، شکستگی اعضاء و … می تواند سبب از دست دادن حجم زیادی از خون شود. این مسئله سبب کم خونی در افراد مسن می شود. زخم معده ، سرطان ، تومور ، مسمومیت های دارویی ، فتق ، فیبروئید رحم و … می تواند سبب خونریزی داخلی شود و کم خونی را به دنبال داشته باشد.

 

ناتوانی در جذب آهن

آهن از راه روده کوچک ، جذب بدن انسان می گردد. بعضی از سالمندان دچار اختلالات روده ای مثل بیماری کرون می باشند که این مسئله جذب موادغذایی را دچار مشکل می کند. برداشتن بخشی از روده می تواند جذب آهن را دچار مشکل کند. بنابراین سالمندانی که با این مشکلات مواجه هستند ، باید تحت نظر پزشک اقدامات لازم را برای پیشگیری و درمان کم خونی انجام دهند.

 

تداخل در جذب آهن ، از دلایل کم خونی در سالمندان

خوردن برخی از خوراکی ها همزمان با مصرف منابع غذایی دارای آهن ، جذب آهن را دچار مشکل می کند. به طور مثال در صورتی که ماست را با گوشت مصرف کنید ، میزان جذب آهن گوشت بسیار کاهش پیدا می کند. مصرف شیر با خرما ، سبب کاهش میزان جذب آهن خرما می شود.

 

درمان کم خونی در افراد مسن چگونه است ؟

کم خونی دارای انواع متفاوتی می باشد. درمان کم خونی بر اساس نوع آن ، متفاوت بوده و روش های جداگانه ای دارد. مصرف داروهایی مانند فولیک اسید ، ویتامین B12 ، مکمل های آهن و … از روش های درمانی دارویی برای کم خونی می باشند. البته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان مصرف خودسرانه این داروها توصیه نمی شود و تمامی داروها باید تحت نظر پزشک مصرف شوند. در مواردی که وضعیت کم خونی در سالمندان حاد باشد ، نیازمند دریافت کیسه خون می باشند.

پین کردن این در Pinterest

به اشتراک بگذارید