سالمندان با بیماری قلبی در شرایط حساسی می باشند. پرستاری از آنها باید با رعایت کردن نکات مهمی صورت بگیرد.

بیماری قلبی در سالمندان

بیماری قلبی از ناراحتی هایی است که در سالمندان بسیار رایج است. زیرا افزایش سن یکی از فاکتورهای ابتلا به بیماری قلبی می باشد. سلول های قلب در سن بالا دچار تغییراتی می شوند و شرایط را برای اختلالات قلبی فراهم می کنند.

البته نمی توان گفت که تمامی سالمندان درگیر مشکلات قلبی می باشند. عواملی مانند دیابت ، بالا رفتن کلسترول و تری گلیسیرید ، فشار خون و … موجب افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی می شوند. برخی از بیماران قلبی در مواقعی امکان انجام فعالیت های روزانه خود را ندارند. لذا نگهداری از سالمند مبتلا به بیماری قلبی باید به خوبی انجام شود.

مهمترین وظایف در مراقبت از سالمندان با بیماری قلبی

قطعاً این سالمندان داروهای خاصی مصرف می کنند. مهمترین وظیفه ی پرستار یا اطرافیان سالمند این است که داروها را در زمان مشخصی به سالمند بدهند. اگر سالمند خود توان به خاطر سپردن زمان داروها را دارد ، زمان مصرف داروها را برای وی مشخص کنید.

پرستار سالمند حتماً باید با داروهای سالمند آشنا باشد و در مواقع اضطراری بتواند داروهای لازم را به سالمند بدهد. پرستار یا اطرافیان سالمند باید با چگونگی اندازه گیری فشارخون آشنایی داشته باشند و مراقب های لازم در هنگام تغییر فشار خون در سالمندان را بدانند. چنانچه سالمند با نشانه هایی مانند اختلالات تنفسی ، التهاب اندام ها ، درد قفسه سینه و بی میلی شدید در غذا خوردن و … مواجه شد ، وی را به مراکز درمانی ببرید تا معاینات لازم صورت بگیرد.

 

غذاهای ممنوعه برای سالمند مبتلا به ناراحتی قلبی

در پرستاری از سالمندان با بیماری قلبی ، باید توجه ویژه ای به تغذیه آنها داشته باشید. برخی از مواد غذایی می توانند لطمه زیادی به سلامتی این عزیزان وارد کنند. به طور مثال نمک و چربی می تواند سالمند مبتلا به بیماری قلبی را در شرایط بسیار بدی قرار دهد. غذاهای سالمند را جدا از سایر اعضای خانواده درست نموده و در آنها از نمک و روغن زیادی استفاده نکنید. سرخ کردنی ، ترشی و شور ، سس مایونز ، خیارشور ، شیرینی تر ، کیک خامه ای ، کره ، خامه ، غذاهای چرب و … از جمله خوراکی های ممنوعه برای سالمندان است. میوه و سبزیجات برای سلامتی این عزیزان بسیار مفید است. پس در برنامه غذایی آنها میوه ها و سبزیجات مفید را بگنجانید.

 

بهترین روش پرستاری از بیماران قلبی

در صورتی که پرستاری از سالمندان با بیماری قلبی به خوبی انجام شود ، وضعیت سلامت آنها بهبود پیدا می کند. این مسئله در افزایش طول عمر این عزیزان اثرگذار است. اگر در مراقبت از سالمندان مبتلا به ناراحتی قلبی کوتاهی کنید ، موجب پیشرفت بیماری آنها می شوید. تمامی مراقبت های لازم از جمله مصرف منظم دارو ، ویزیت شدن از سوی پزشک ، رژیم غذایی مناسب ، انجام پیاده روی روزانه و … باید به خوبی انجام شود تا به بهبود سلامتی این سالمندان کمک شود.

 

نکات مهم در پرستاری از بیمار قلبی

در پرستاری از سالمندان با بیماری قلبی موارد زیر را به خاطر داشته باشید. اگر سالمند با علائم خطرناک مواجه شد ، سریعاً با اورژانس ( ۱۱۵ ) تماس بگیرید. انجام پیاده روی و و ورزش روزانه را در برنامه سالمندان قرار دهید. حداقل نیم ساعت در روز را برای ورزش و پیاده روی اختصاص دهید. البته توجه داشته باشید که تنها ورزش هایی برای آنها مناسب است که سبک بوده و به قلب آنها فشار وارد نکند. می توانید در این ارتباط با پزشک سالمند صحبت کنید. حتماً یک دستگاه اندازه گیری فشارخون در خانه داشته باشید. به کنترل وزن آنها توجه داشته باشید. چاقی می تواند وضعیت قلب آنها را بدتر کند و عوارض دیگری برای آنها بوجود بیاورد.

 

ترک عادات بد در زندگی سالمند

در پرستاری از سالمندان با بیماری قلبی ، به ترک عادات بد آنها توجه داشته باشید. سالم زندگی کردن در کنترل بیماری و افزایش طول عمر آنها نقش اساسی دارد. ترک سیگار و سایر دخانیات باید در دستور کار شما قرار بگیرد. البته برای این مسئله نباید شتاب زده عمل کنید. بلکه باید به تدریج و با روش های مناسبی به ترک دخانیات توسط آنها اقدام نمایید. با مشورت با پزشک ، روش های مناسب برای ترک دخانیات در سالمندان را بررسی کنید. با سرگرم نمودن سالمندان به موسیقی ، مرور خاطرات و تفریحات مورد علاقه او به بهبود روحیه آنها کمک کنید.

پین کردن این در Pinterest

به اشتراک بگذارید